Samorozwój

Jak osiągnąć sukces?

Zastanawialiście się kiedyś, co będziecie robić po wkroczeniu w dorosłość ? Zapewne dziewczynki marzyły o tym, że będą baletnicami, a chłopcy strażakami. Każdy z nas miał jakieś wyobrażenie o swojej przyszłości. Dlaczego zatem im jesteśmy starsi, tym mamy mnie marzeń, mniej celów do zrealizowania? W szkole podstawowej rodzice jeszcze mają jakiś wpływ. Opłacają lekcję angielskiego, kursy rysunku, treningi koszykówki. Im dalej, tym bardziej nie chce nam się ani malować, ani grać w kosza. Tylko angielski zostaje i to też raczej z obowiązku jaki wymusza na nas szkoła, aniżeli z czystej przyjemności, jaką niesie za sobą zdobywana wiedza.


Mijają lata, a my nadal nie mamy pojęcia, co chcielibyśmy robić. Niby z grubsza wiemy, że z matmy idzie nam beznadziejnie, ale geografia zawsze była fajna. Tylko, że geograf to nie zawód- mówi babcia. Nam też jakoś praca geografa się nie podoba. Co tu robić, bo matura już z głowy. Oczywiście zdawać trzeba było tylko te przedmioty, które sprawiały najmniej trudności. Wybór studiów?  „tam gdzie się dostanę, tam pójdę”- oto zdanie wielu maturzystów. Rodzice wcale nie są dla nich oparciem, w końcu „trudno żeby dziecko w tym wieku wiedziało, co chce robić całe życie”. Żadnego pomysłu na siebie, żadnych planów.



Najważniejsze jest to by mieć plan, by wiedzieć co jest interesujące. Jesteś na kulturoznawstwie? Idź na praktyki do redakcji kulturalnej, potem do muzeum, a na końcu pomagaj w fundacji promującej kulturę. Zanim się obejrzysz zdobędziesz cenne doświadczenie i na drugim lub trzecim roku będziesz już pracownikiem jakiegoś fajnego miejsca. Jeżeli wybrałeś prawo to nie stój w miejscu! Praktyki w kancelarii, a może porady prawnicze do gazet? Ważne by robić coś z pasją, nie poddawać się! Oczywiście musicie też wyrzucić myślenie „jestem na studiach dziennych, nie mam czasu na pracę”. To niedobre myślenie. Dobra organizacja dnia pozwoli Wam pogodzić niepełno etatową pracę z nauką. Obecnie bardzo liczy się doświadczenie. Jesteś na studiach? Weź udział w prestiżowym konkursie „Grasz o staż”. Być może dostaniesz szansę na staż w wymarzonym miejscu.



Istotną kwestią jest przełamanie strachu i myślenia, że „mi to się nie uda” albo „są lepsi”. Zawsze myślałeś o pracy w telewizji? Zatem dąż do tego! Zdobądź doświadczenie w redakcjach, organizacjach pozarządowych, może po drodze trafisz np. do radia internetowego? Wyślij zgłoszenie na staż do ulubionego programu telewizyjnego i czekaj na odpowiedź. Jeżeli czekasz już miesiąc, a tu żadnego znaku, to wyślij jeszcze raz albo wybierz inna stację. Pamiętaj, że nie ma rzeczy niemożliwych!



Chcesz pracować w uznanym wydawnictwie? Najpierw zdobądź doświadczenie w mniejszych wydawnictwach, nie trać wiary i dąż do celu. Złóż aplikację na staż i przykładaj się do pracy. Jeśli naprawdę zależy Ci na określonej pracy, to będziesz wytrwały!


Nie masz pomysłu? Odszukaj stron dla studentów. Tam znajdziesz mnóstwo różnych informacji o pracy, praktykach i rozrywce dla studentów.
www.studente.pl, www.kariera.com.pl
I tu pojawia się stare i lubiane „szukajcie, a znajdziecie”. Pomyślcie o darmowych kursach i szkoleniach. Możecie się nimi zająć np. w wakacje.  Szukajcie także niedrogich szkoleń organizowanych np. przez uczelnie wyższe.


Trzymamy kciuki!

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW