Samorozwój

Co kontrolujesz w swoim życiu?

Na to co odziedziczyliśmy po przodkach nie mamy żadnego wpływu, mamy jednak wpływ na co zrobimy z całą resztą.
Mamy wpływ na nasze czyny, na to jak odbieramy i jak reagujemy na pozytywne i negatywne wydarzenia w naszym życiu. Czy umiemy radzić sobie z porażkami? Wyciągać z nich wnioski? Czy wiemy do czego dążymy i jak mniej więcej nasze szczęście ma wyglądać? Jeśli tak – to szczęście mamy niemalże w kieszeni. Jeśli nie – możemy się tego nauczyć. O ile uwierzymy, że szczęście jest w ogóle możliwe.
Strategie radzenia sobie z codziennymi problemami to również coś co w życiu możemy kontrolować. W literaturze fachowej poświęconej temu zagadnieniu coraz częściej przyjmuje się, że można wyróżnić strategie radzenia sobie skoncentrowane na problemach, skoncentrowane na emocjach oraz takie, które skoncentrowane są na unikaniu. Każda z nich jest odpowiednia w określonej sytuacji.
Strategia radzenia sobie skoncentrowana na emocjach przydaje się kiedy mamy do czynienia ze stresem , który trudno kontrolować. Chodzi na przykład o stres wywołany żałobą związaną ze śmiercią kogoś bliskiego.
W wypadku gdy przydarza nam się w życiu sytuacja w której występuje stres ale możliwy do kontrolowania w swoich nasileniu – na przykład rozmowa o pracę albo egzamin – najlepiej obrać
strategię skoncentrowaną na problemie, przy czym celem może być w tym wypadku modyfikacja źródła stresu. Istnieją w końcu takie sytuacje kiedy potrzebna jest przerwa na przygotowanie zasobów osobistych potrzebnych do radzenia sobie i rozwiązania problemu – wtedy lepiej obrać strategię unikową. We wszystkich trzech sposobach radzenia sobie można oczywiście wyróżnić pozytywny i negatywny styl rozwiązania sytuacji.
Strategia skoncentrowana na problemie – realizowana w pozytywny sposób polega na zaakceptowaniu odpowiedzialności za rozwiązanie problemu, szukaniu odpowiednich informacji, porady, pomocy, opracowaniu realistycznego programu działania, wykonanie planu, odłożenie na późnień działań rywalizujących, utrzymywanie optymistycznego poglądu co do własnych możliwości i ostatecznego rezultatu podejmowanych wysiłków.
Nie przyjmowanie odpowiedzialności, szukanie nierzetelnych informacji, nierealistyczne plany itd to negatywny styl realizowania tej strategii.
Strategia skoncentrowana na emocjach w pozytywnej wersji polega na nawiązywaniu i utrzymywaniu przyjaźni, szukaniu istotnego wsparcia duchowego, katharsis oraz na podejściu z humorem do czynników stresujących, stosowaniu technik relaksacyjnych, ćwiczeniach fizycznych. W wersji negatywnej pojawia się skłonność do bezproduktywnego myślenia życzeniowego, długotrwałego zaprzeczania, zbyt poważnego traktowania zaistniałej sytuacji, agresji.
Strategia skoncentrowana na unikaniu w swojej funkcjonalnej osłonie polega na chwilowym oderwaniu myśli od problemu, chwilowym zaangażowaniu się w relacje odwracające uwagę. W wersji dysfunkcyjnej unikanie przeciąga się w nieskończoność.

Kreator stron - łatwe tworzenie stron WWW